Alış : 6.3715 - Satış : 6.383 Alış : 5.7083 - Satış : 5.7186 Alış : 7.3761 - Satış : 7.4146
Üye Girişi Kurumsal Üyelik Bireysel Üyelik
Logo
Persian Azərbaycan Deutsch Russian English Türkçe

Emlak Arama

İl
İlçe:
Semt:
Mahalle:
Durum
Türü
Oda Sayısı
M.Kare
Fiyat

Günün İlanları

Emlak Ofisleri

E-Posta Listesi

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Posta listemize kayıt olabilirsiniz.
İsim Soyad :
E-Posta :
 

Kredi Hesapla

  Tutar : TL
  : Ay
  Faiz : %
Aylık Ödeme

Buradaki bilgiler ortalamadır daha detaylı bilgi için bankalara başvurunuz.

Anket

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
 Harika
 Çok Güzel
 Beğendim
 Fena Değil
 İdare Eder
 Berbat
 Yorum Yok

Hava Durumu

 
MUGLA
 
MUGLA

Antalya Hakkında

Akdenizin İncisi, Dünyaca Bilinen Turizm Cenneti Antalya...

Antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde "Türk Rivierası" adını almıştır. Deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği Antalya, Akdeniz"in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki Antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır.

Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan Kaleiçi ve modern mekanları ile Türkiye"nin en önemli Turizm Merkezi olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon, Golf Müsabakaları, Okçuluk, Tenis, Kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Tüm illerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi ve kaynaklara ulaşmak için buraya tıklayınız

İlçeleri

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kale, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat ve Serik"tir.

Akseki: Alanya"dan sonra Antalya ilinin en eski ilçesi olan Akseki Torosların yapısına uygun engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir.
Antalya ili ve çevresinde son yıllarda görülen turizm alanındaki gelişmelere paralel olarak, Akseki ilçesinde turizm faaliyetleri gelişmektedir. Avcıların ve turistlerin uğrak yeri olan Akseki, "KARDELEN ÇİÇEĞİ" nin ana yurdudur. Kış aylarında Kardelen Çiçeğini görmek için yerli ve yabancı turistler ilçeyi ziyaret eder.Giden Gelmez Dağları, dağ keçisi koruma ve av sahası avcıların ücretli olarak devamlı avlanacağı yer olup, Sinan hoca ve Gümüşdamla köylerinde kurulan alabalık üretme tesisleri avcıların ve turistlerin uğrak yerleri arasındadır.
Göktepe Yaylası, Çimi Yaylası, Irmak Vadisi son aylarda keşfedilen 340 metre derinliğindeki Bucakalan Mağarası, ilçe merkezindeki Ulu Camii ve Medresesi görülmeye değer diğer eserlerdir.

Elmalı: Likya bölgesi içerisinde yer alan Elmalı"nın kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Doğuda Semahöyük yakınlarında Karataş"ta, batıda Beyler Köyü yakınındaki Beyler köyünde yapılan kazılar bölgenin bronz çağından bu yana iskan edildiğini göstermektedir.
Höyükler: Şehre bağlı köylerde üç höyük bulunmaktadır. Bunlardan ilki şehrin batısındaki Müğren Köyü"ndeki höyüktür. Arkeolojik yüzey araştırmaları burada çeşitli uygarlıklara ait izler olduğunu göstermektedir. Yine batıda Semahöyük Köyü"nde bulunan ikinci höyüğün üstünde Osmanlı ve Türk mezarlığı bulunduğu için bugüne kadar araştırma yapılmamıştır. Üçüncü ve en büyük höyük ise şehrin güneyinde, Elmalı - Kaş yolu üzerinde, Beyler Köyündeki Beyler Höyüğüdür. Bu höyükte yapılan kazılarda, bronz çağından bu yana devamlı bir yerleşimin izleri görülmektedir. Kazılarda çıkarılan arkeolojik buluntular Antalya Müzesi"nde sergilenmektedir.
Tümülüsler: Şehrin doğusunda, Elmalı"ya 6 km. uzaklıktaki Bayındır Köyü yakınlarındadır. Yan yana duran birkaç tümülüsten birinde yapılan kazılarda M.Ö. 7. yy.a ait buluntulara rastlanmıştır. Antalya Müzesi"nin özel bir bölümünde sergilenen bu buluntular bölgenin bu dönemdeki yaşamından kesitler vermektedir.
Anıt Mezarlar Bilinen iki anıt mezar vardır. Bunlardan ilki Karaburun diğeri ise Kızılbel"dedir. Antalya - Elmalı yolu üzerindeki Karaburun Kral mezarı odasının duvarları av ve savaş sahnelerinden oluşan fresklerle süslüdür. Kızılbel mezar anıtı ise şehrin batısında Elmalı - Yuvayol yolu üzerindedir. Kalker bloklardan oluşmuş bir odadan ibarettir.
Define: 1984 yılında Antalya - Elmalı yol çizgisinin hemen kuzeyinde, Kral Mezarı ile Gökpınar Köyü arasında bulunmuştur. 190 adet gümüş antik sikkeden oluşan bu define antika kaçakçıları tarafından Amerika"ya kaçırılmıştır. Halen özel bir kişinin malı olarak Boston Museum Fine Arts"da bulunmaktadır. Yeryüzünün en kıymetli antik sikkesi olarak nitelenen Atina Decadrachmeleri (14 adet, her biri 600.000$) bu büyük define yer almaktadır.
Camiler: İlçede yer alan Selçuklu Camii, Kütük Camii, Sinan-ı Ümmi Camii, Ömer Paşa Camii ve Külliyesi kentin görülmeye değer eserleridir.

Korkuteli: Antalya"ya 67 km. uzaklıktadır. Korkuteli"nin 3 km batısında, bugün yalnız kapısı ayakta kalan Alaaddin Camii ve yine aynı yörede, 1319"da Hamidoğulları"ndan El Emin Sinaeddin tarafından yaptırılan ve aynı adla anılan Selçuklu Medresesi görülebilir.
Yüzölçümü 2471 km2"dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1020 metre olup 1/4 oranında Akdeniz iklimi, 3/4 oranında göller bölgesi kara iklimi hüküm sürer.

Gündoğmuş: Antalya"ya 182 km. mesafedeki Gündoğmuş ilçesinde pek çok antik kent kalıntısı bulunmaktadır. Güzel Bağ Bucağı"nın kuzeyinde 7 km. mesafede ve halen kazı yapılmamış olan Ayasofya Şehri, Gündoğmuş şehir merkezinin güney-batısında ve şehre 7 km. mesafede Sumene mevkisinde, Asar Harabeleri, Senir Köyü" nün doğusunda 2 km. mesafedeki Kese Mevkiindeki harabeler, Gündoğmuş Şehir merkezinin güney-batısında ve şehre 11 km. mesafedeki Gedfi Harabeleri önemli antik kent kalıntılarıdır.
İlçe merkezindeki Cem Paşa Camii, Gündoğmuş/Pembelik Köyü arasında ilçe merkezinin doğusundaki, 15 km. mesafedeki Sinek Dağı"nın tepesindeki harabeler, Alanya/Konya Kervanyolu, Gündoğmuş/ Antalya karayolu üzerinde Taşağır mevkisinde Kazayir Şehri Harabeleri diğer görülebilecek eserlerdir.

Gazipaşa: Antalya"ya 180 km. mesafedeki Gazipaşa, 10 km. uzunluğundaki kumsalı, orman kaplı alanları, turkuaz mavisi koyları, doğal güzellikleriyle şirin bir ilçedir. İskele, Koru ve Kahyalar plajlarının bulunduğu kumsallar, Caretta Caretta kaplumbağalarının önemli bir üreme merkezidir. Bugüne kadar bakir kalmış Gazipaşa, konaklama, dinlenme tesisleri, tarih ve doğa güzellikleri, yapımı süren havaalanı ve yat limanı ile gözde bir turizm merkezi olma yolunda ilerlemektedir.
Antik Kentler
Antiocheia Adcragum: Gazipaşa ilçesinin doğusunda, 18 km. uzaklıktaki Güney Köy sınırları içerisindedir. Kentin adı Kommagene Kralı 4. Antiochus"dan gelmektedir. Kalesi, sütunlu cadde, agora, hamam, zafer takı, kilise, kentin nekropol alanı kalıntıları bulunmaktadır. Kentin nekropolünde bölgeye özgü beşik tonozlu, ön avlulu anıtsal mezarlar oldukça iyi korunmuştur.
Adanda-Lamos: Antik kent, Gazipaşa ilçesinin 15 km. kuzeydoğusundadır. Bugünkü Adanda köyünün 2 km. kuzeyinde, yüksek ve sarp bir dağın zirvesinde kurulmuştur. Kent surlarla çevrilidir. Kentin giriş kapısının güneyinde, büyük bir kule bulunmaktadır. Kentin diğer kalıntıları arasında doğal kayaya oyulmuş çeşme ve iki adet tapınağı sayabilir. Bu kentin nekropolünde de blok taşların oyulması ile yapılmış yekpare lahitler önemli kalıntılar arasındadır. Kalıntılar, dağlık Klikya bölgesinin kültürünü ve sanatını en iyi şekilde yansıtmaktadır.
Nephelis: Antik kente ulaşım, Gazipaşa-Anamur 12. km."sinden sonra Muzkent Köyünün içinden geçerek güneye sapan yaklaşık 5 km. stabilize bir yol ile sağlanmaktadır. Kent, akropol ve doğu-batı boyunca uzanan kalıntılardan oluşmaktadır. Kentin ayakta kalabilmiş yapıları Orta Çağ Kalesi, Tapınak Odeon Sulama sistemi ve nekropol alanlarıdır.
Selinus: Gazipaşa Plajının bulunduğu Hacımusa Çayının güneybatısındaki yamaçlarında yer alan antik Selinus kenti, dağlık Klikya bölgesinin en önemli kentlerinden biridir. Kentin akropolü tepeye kurulmuştur. Tepe üzerindeki Orta Çağ Kalesinin sur duvarları ve kuleleri oldukça iyi korunmuştur. Akropol, içerisindeki kilise ve sarnıç günümüze kadar gelebilmiş önemli yapılardandır.Kentin diğer yapıları hamamlar, agora, İslami Yapı (Köşk), su kemerleri ve nekropol"dur. Alanya Müzesindeki ostoteklerin çoğunluğu Selinus Nekropolünden getirilmiş olup, burada ostotek atölyesinin varlığını sürdürmektedir.

Kumluca: Alakır Çayı ile Gavur deresinin dağlardan sürükleyip getirdiği alüvyonlu bir ovada yeralan Kumluca Finike ve Elmalı İlçeleri ile çevrelenmiştir. Kumluca sahil boyunca plajlar, konaklama tesisleri ve koylara sahiptir. Kumluca"nın 27 km. kuzeyinde yeralan Altınkaya yaylası, Alabalık üretme çiftliği, Sedir Ormanları ve bol suları olan güzel bir yayladır. Korydalla ve Olympos Antik kentleri Kumluca ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Alanya: Alanya, geniş plajları, tarihi eserleri, modern otel ve motellerin sayısız balık lokantaları, kafe ve barlarıyla mükemmel bir tatil merkezidir. Gelenleri ilk karşılayan, Alanya Yarımadası"nın üzerinde bir taç gibi kurulmuş olan ve 13. yüzyıldan kalma şahane Selçuklu Kalesidir. Etkileyici kalenin yanı sıra eşi benzeri olmayan tersanesi ve anıtsal güzellikteki sekizgen Kızıl Kule görülmeye değerdir.
Limanı çevreleyen kafeler ve barlar akşam saatlerinde liman yolu boyunca el sanatları, deri, giysi, mücevherat, el çantaları ve yöreye özgü ilginç renklere bezeli su kabaklarının satıldığı butikler yer alır. Eğer mağaraları keşfetmekten hoşlanıyorsanız Damlataş Mağarası"nı gezmeniz gerekir. Mağara yakınında Etnografya Müzesi yer almaktadır. Tekneyle üç deniz mağarasına ulaşabilirsiniz: fosforlu kayalarıyla Fosforlu Mağara, korsanların kadın esirleri tuttukları Kızlar Mağarası ve Aşıklar Mağarası.
Alanya"nın 15 km. doğusunda yer alan Dim Çağı Vadisi gölgelerin serinliğinde dinlenmek için ideal bir yerdir. Tüm sahillerinden denize girilebilen Alanya tam bir güneş, deniz, kum cennetidir.

Finike: Portakalları ile ünlü Finike tarihle, doğa ve denizin birleştiği bir turizm beldesidir. Portakalları ile tanınan kent, Limyra kenti kalıntıları ve Arykanda antik kenti kalıntıları ile ilgi görmektedir.

Kaş: Likya"nin önemli kentlerinden olan Kaş, ilçeyi çevreleyen Antik Döneme ait kentler ve tarihsel degerlerle doyumsuz kültür seyahatleri; Akdeniz"in derinlerde yarattığı heyecanlari doruklarda hissettiren sualtı dalışları; nehirlerde yapılan macera dolu "kano turları", ekolojik uyumun keşfedildiği "doğa yürüyüşleri"; derin ve karanlık mağaralara teknik donanımlı mağara dalışları; yüksek dağlardan turkuaz rengli suların manzarasına süzülen "yamaç paraşütü"; Akdeniz"de değerli taşları andıran adalar ile çevreye yapılacak "Mavi Yolculuk ve tekne turları; damak tadınıza uygun deniz ürünleri ve dağlarda yetişen kokulu otlarla tatlandırılan yöresel yemeklerden oluşan mönüsü; yüzlerce yılın mirası, el sanatlarının çeşit ve güzelliği; Kaş"ın bağlı olduğu Antalya ve ilçelerine ait turizm merkezleri ile tabiat, tarih ve kültür zenginliğini, alternatif turizm imkanları ve çevresinde yer alan turizm merkezlerinden oluşan renkli yelpazesi" ile düşsel bir mekandır.

Manavgat: Antalya İline bağlı olan Manavgat tarih ve doğanın içiçe girdiği her türlü turizm aktivitesinin yapılabildiği bir turizm merkezidir.

Serik: Antalya"nın ilçesi olan Serik, önemli Pamfilya kenti olan Aspendos"u barındırmaktadır. Günümüze kadar bozulmadan ulaşan, mükemmel akustiğe sahip Aspendos Tiyatosu, bugün önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kale (Demre): Antalya, iline bağlı olan Kale Noel Baba" nın yaşadığı yer olarak önemli bir inanç turizmi beldesidir.

Dalaman hakında

Dalaman, turizmde son yıllarda yol alan Muğla ilçelerinden biri. 

    Turizm için her şey var ama, ancak Dalaman havalimanının açılmasıyla turizm yatırımlarında hareketlenme oldu. 

    Dalaman’da, özellikle Kapıdağ yarımadası çevresinde olağan üstü güzellikte koylar olduğunu biliyoruz. Bu koyların bir bölümüne sadece denizden ulaşılabiliyor. Bu nedenle de Marmaris-Göcek arasında dolaşan mavi yolculuk tekneleriyle yatların ideal demirleme ve konaklama alanı oluyor bu koylar. Sarsıla gibi bazı koylara ise karayolu bağlantısı da var. 

    Dalaman’da Devlet Üretme Çiftliği’ni ziyaret edin bir gün. Golf sahası gibi yemyeşil çimenler ve anıtlaşmış palmiyelerle çevrili koskoca bir binadır Üretme çiftliği ve yanında da Abbas Paşa Camisi vardır. 

    Binanın öyküsü de ilginç. Mısır Hıdivi Abbas Paşa, ava meraklı olduğu ve bu çevrenin de “uçarı kaçar”ı bol olduğu için Dalaman’ a bir av köşkü yaptırmak istemiş. İnşaat işi de Fransızlara verilmiş. Aynı günlerde Fransız inşaat grubuna bir de Mısır’da istasyon binası siparişi verilmiş. Ama Fransızlar hazırladıkları projeleri karıştırmışlar, İstasyon binası projesini Dalaman’a, av köşkünü ise Mısır’a göndermişler. Kimse de farkına varmamış bu karışıklığın ve tren yolu geçmeyen Dalaman’a av köşkü diye istasyon binası yapılmış. İşlevselliği olmamasına rağmen istasyon, mimarisi ve öyküsü hoş bir bina olarak kalakalmış Dalaman’da. 

    DALAMAN ÇAYINDA RAFTİNG 

    Dalaman çayı, son yılların en gözde rafting parkurları arasında. Farklı zorluk derecelerinde iki ayrı etabı bulunan Dalaman çayının üst etabı 3. zorluk derecesinde ve bu etap rafting botlarıyla geçilebiliyor. Alt bölümde kalan 2. etap ise "river-kayaking" olarak adlandırılan küçük botlarla geçiliyor ve ilk kez deneyenlere ve tavsiye ediliyor. 1 zorluk derecesindeki bu etaba, çocuklar da katılabiliyor.Baraj çalışmalarının hızla ilerlediği Dalanan çayında belki bu yıl son kez rafting ya da river kayaking yapılabilecek. Eğer ilginizi çekiyorsa acele edin.Seyahat acentalarınrın broşürlerinde Dalaman çayı rafting-river kayaking şöyle tanımlanyor:"Dalaman Çayı, Rafting-Kayaking Alt Parkuru" Demirli Köyü, Akköprü mevkiinde start alıp, yaklaşık 12 km.lik bir kurstan sonra Arpacık mevkiinde son buluyor. Rafting turu düzenleyen seyahat acentaları, grupların başlangıç noktasına transferlerini sağlıyor. Başlangıç noktasında soğuk meşrubat servisi ile karşılanan gruplara nehir ve teknik ekipmanla ilgili gerekli uyarı ve tanıtım konuşmaları yapılıyor. Akköprü’den takribi 5 km. sonra bulunan "Yemek Molası" noktasına 1 saat içerisinde ulaşılıyor. Yemek servisi açık havada veriliyor. 
    Yemekten sonra, parkurun yaklaşık 10. km.sine dek kürek çekiliyor ve bu zevkli yolculuğu animasyon ağırlıklı bir yüzme molası izliyor. 

        SARSILA KOYU
 

    Dalaman “istasyonu”nun yapımı için kullanılan malzemelerin çoğu, Fransa’dan gemilerle gelmiş. Ve gemiler, Dalaman’a 12 km uzaklıktaki korunaklı ve sakin koy olan Sarsıla Koyu’na yanaşmışlar. 

    Koy şimdi mavi yolculuğa çıkan tekne ve yatların uğrak yerlerinden biri. Çamlarla denizin kucaklaştığı, hiç bir yapılaşmanın olmadığı tertemiz deniz ve kumsala sahip koyun tek kusuru, karayolunun kötülüğüydü. Artık her araçla rahatlıkla gidilebiliyor. Havaalanı yolundan Kabukarkın köyü üzerinden geçilerek gidilen orman yolu, Dalaman çayının kollarından Tersakan Çayının yanından ve denize bağlantılı kükürtlü bir çok gölün çevresinden geçiyor. Son derece keyifli görüntülerin eşlik ettiği yolculuk Sarsıla koyunun zirvesine ulaştığında gerçekten de sarsıcı bir panoramaya dönüşüyor. 

    (Kapıdağ yarımadası’nın Göcek körfezine bakan koy ve adaları için Muğla’da Mavi Yolculuk ve Yat Turizmi sayfalarına bakınız) 


    KALYNDA 

    Dalaman-Fethiye yolu üzerinde Dalaman’dan 2 km sonra sağda Şerefler köyü sapağını görecek ve anayoldan ayrılacaksınız. Şerefler sapaktan 1 km ileride. Kalynda antik yerleşiminin kalıntıları ise köyün okulunun 200 metre yukarısanda, tepe üzerinde çevresindedir. Kalynda bir Karia kenti. Kentten bugüne ulaşan fazla bir kalıntı yok. Hepsi hepsi birkaç duvar parçası o kadar. Tarihçi Heredot, Kalynda’dan söz ederken, kentin bir dönem Kaunos egemenliği altında kaldığını, sonra Knidos’un desteğini alarak Kaunos’a karşı ayaklandığını, Kaunos kuşatması başlayınca da bu defa Rodos’tan yardım istediğini anlatır. Kalynda’lılar sikke de basmışlar. Sikke üzerinde Zeus başı ile şimşek tutan kanatları açık kartal kabartması yer alır. 


    KAPIDAĞ YARIMADASINDA ANTİK YERLEŞİMLER 

    Krya, Lissai ve Lydai antik yerleşimlerini içine alan bir tura ne dersiniz. Hiç birinde kazı yapılmamış bu kentlerin. Kalıntılar da dağınık ama yine de keyifli bir gezi olacağına kuşku yok. 

    Krya kimi tarihçilere göre karya, kimilerine göre Lykia kenti. Taşyaka’daki kaya mezarları buranın Lykia kenti olduğunun bir işareti 

    Krya’nın güneybatısında, Kargın gölünün güneyinde Lissa kalıntıları, Fethiye körgezinin batı ucunda Lydai kent kalıntıları çıkacak önünüze. Bizans döneminde önem kazandığı sanılan Lydai’de bu döneme ait kalıntılar göreceksiniz. 


    HIPPOKOME
Dalaman’a 30 km uzaklıkta, Çöğmen köyü İt Asarı mevkiinde bir tepeye kurulmuş Hippokome yerleşimi kalıntıları meraklısına ilgi çekici gelebilir. At Şehri anlamına gelen Hippokome’de şehrin güneyodoğusundaki kayalıklarda 6 kaya mezarı göze çarpar. Şehrin güneybatı bölümlerindeki kayalıklarda ise tıpkı Fethiye Telmessos’dakine benzer kaya mezarları, bugün Kepezbaşı denilen bölgede ise Roma ve Bizans dönemine tarihlenen bina kalıntıları vardır. 

    Sarıgerme ya da Dalaman’da konaklayıp da gezip görmeye daha çok zaman ayıracaklara başka öneriler de var. 

    Gökdağ’da kaya mağaraları, Kayadibi’nde Likya kaya mezarları, Bozbel’de Oktapolis antik kenti, Gürleyik’te Hisar, Ilıca ve Çal deresi, Gürköy’de Demirci Çarşısı ve Dalaman sınırları içinde kalan, Dalaman Çayı üzerindeki tarihi Akköprü... 

    
ÖNEMLI TELEFONLAR
    -
Yangın 110 
    -Acil Servis 112 
    -Polis İmdat 155 
    -Orman Yangını 177 
    -Kaymakamlık (0 252) 692 50 11 
    -Belediye Başkanlığı (0 252) 692 20 10 
    -DHMİ Santral (0 252) 792 52 91 
    -Turizm Danışma (0 252) 792 52 20 
    -İlçe Emniyet Md.lüğü (0 252) 692 27 01 
    -İlçe Jandarma Komutanlığı (0 252) 692 52 85 
    -SSK Hastanesi (0 252) 692 50 26 
    -Gümrük Md.lüğü (0 252) 792 50 26 

   
 ULAŞIM 
    Muğla-Fethiye yoluyla Dalaman’a kolaylıkla ulaşılıyor. Bütün büyük kentlerden her gün otobüs seferleri bulunuyor.
Havayoluyla gelenler Dalaman Havalimanına iniyor. Uluslararası nitelikteki havalimanına, İstanbul, Ankara gibi kentlerden de tarifeli seferler yapılıyor. 


    YEME-İÇME 
    Dalaman ovası son derece verimli. Her mevsim bol sebze ve meyve üretiliyor. Sebze bol olunca yerel sebze yemekleri de bol tüketiliyor. Pancar, hardal, ebegümeci, ısırgan, tavuk tırnağı, geren, labada, kayazak, semiz otu, sarı ot gibi bir bölümü büyük şehirlerde bilinmeyen ot çeşitleri Dalamanlı kadınların elinde lezzetli yemeklere dönüşüyor. Bir bölümünü Dalaman’daki esnaf lokantalarında da bulabilirsiniz. 


    KONAKLAMA
    Dalaman havalimanı yakınlarında ve şehir merkezinde her bütçeye göre otel ve pansiyonlar bulunuyor.

    TERMAL TURIZM 
    Kapıkargın ve İncebel kükürtlü su kaynaklarının şifalı olduğuna inanılıyor. 


    RAFTING VE RIVER KAYAKING 
    Dalaman çayı Akköprü bölümünde rafting ve rivek kayaking organizasyonu yapan seyahat acentaları var. Seyahat acentalarının organizasyonuyla otellerinden ya da yatlarından alınan gruplar yarım günlerini eğlenceli ve heyecanlı bir aktiviteyle değerlendirmiş oluyorlar.      YAT TURIZMI VE MAVI YOLCULUK 
    Dalaman kıyıları mavi yolculuk güzergahı üzerindedir. Özellikle Kapıdağ Yarımadası üzerinde olan Sarsala, Büngüş, Sıralıbük, Kurşunlu ve Taşyaka(Bedri Rahmi) koyları Göcek çevresindeki yatların çok sevdiği koylardan ve hepsi olağan üstü güzelliktedir.